'מחר אעשה סדר': להפטר מערמות הבלאגן בעזרת שיטת 'קון – מארי'

רוצים לשתף?

לכולנו יש את הרגע הזה ביום שאנחנו אומרים 'מחר. מחר אני אסדר, בטוח!'… אבל או שמחר לא מגיע או שיש לכולנו בעיה בהגדרת זמנים. הסיבה שזה יוצר דחיינות והסתייגות כה גדולה היא שלכולנו יש ערכים סנטימנטליים לרכוש שלנו! אם מדובר במתנה שקיבלנו מאדם קרוב, חפץ שמזכיר תקופות רחוקות וכו'.

הרבה מהלקוחות שלי פונים אליי בבקשה לעזור להם בארגון הבית וחשוב מכך – בשמירה על הסדר לאחר העבודה הקשה. בכדי להקל עליכם, איגדתי 5 טיפים מפי מלכת הארגון הבלתי מעורערת: מארי קונדו (מחברת הספר "סוד הקסם היפני").

נקודת המוצא של כמעט כל בית שאני מגיעה אליו הוא סידור ע"פ נוחיות הגישה; כלומר, את דברי הטואלטיקה נשים בשירותים, את הבלנדר נכניס כנראה לחלקו האחורי של הארון בעוד המיקסר יהיה מקדימה וכו'. כאן בדיוק מתחילות הבעיות –

אני הולכת לחשוף בפניכם את הסוד הכמוס ביותר של סדר וארגון: הבלאגן בבית מתחיל מהנקודה בה לא נוח לנו להחזיר דברים למקום ולא כי הם לא נגישים מלכתחילה!
הפתרון לבעיה הזו היא מחשבה בכוונת תחילה. כשאתם מחליטים היכן למקם דברים בבית חישבו איך יהיה להחזיר אותם למקום, לא כמה יהיה נוח להוציא אותם (בסה"כ הגיוני, נכון?)

שיטת "קון – מארי" לסדר וארגון בבית

הסיבה שהשיטה של מארי קונדו קורצת לי מאוד טמונה בהבטחתה שמדובר במכה אחת – ונגמר. עכשיו אתם בטח תוהים 'אז איפה הקסם?' יבכן, להפטר מהדברים שמצטברים לנו בבית ולסדר – זה דבר אחד; לשמור על זה ככה לאורך זמן זה דבר אחר לגמרי.

מארי קונדו מציעה: לאחר המיון, כל דבר חדש שתרצו להכניס הביתה יצטרך לעבור את 'מבחן האושר'; כלומר, תשאלו את עצמכם אם הדבר מסב לכם אושר ועד כמה. שנתחיל?

  • נהוג לחלק את סידור הבית לחלקים. עזבו אתכם מסחור סחור; עד שתמצאו זמן, עד שתמצאו מי יעזור לכם.. לא צריך. עשו הכל בפעם אחת, בלי יותר מידי סנטימנטים. תחליטו ותעשו.
  • תתחילו בלרוקן את הבית מהדברים המיותרים, אח"כ תתפנו לסידורו.
  • תתחילו את הסדר מהדברים שיותר קל לכם להפטר מהם. בגדים זה הכי קל; אח"כ ספרים, ניירת (שדורשת הרבה תשומת לב) וכן הלאה. אחרי שסיימתם עם כל הפיצ'יפקעס, הגיע הזמן לעבור למנה העיקרית: חפצים סנטימנטליים (אלבומי תמונות, מתנות מחו"ל..)
  • עבדו לפי קטגוריות. החלטתם להתחיל מספרים למשל? רכזו את כל הספרים בבית במקום אחד ורק אז עברו לשלב המיון והסינון.
  • כל מה שלא גורם לכם אושר – מקומו בפח! תזכרו זאת. אם אלבום תמונות ישן מעלה בכם חיוך ואפילו איזו דמעה אל תוותרו עליו. פשוט תחזיקו את אותו החפץ ביד וחישבו אם הוא גורם לכם אושר, זה כל כך פשוט ומרגישים את זה מיד. אם הוא אינו מעורר בכם שמחה כנראה שהגיע זמנו.

 

רוצים לדעת עוד?

השאירו את הפרטים ואחזור אליכם בהקדם!